SZKOLNE MUZEUM REGIONALNE

Szkolne Muzeum Regionalne powstało przy Publicznym Gimnazjum nr 1 im Henryka Sienkiewicza w Zakrzewie. Jego głównym celem było zachowanie dziedzictwa kulturowego regionu i uczczenie pamięci przodków. Historia Muzeum rozpoczyna się w 1997 roku, kiedy to nauczycielka języka polskiego, pani Krystyna Smolińska, prowadziła lekcje z cyklu: Edukacja regionalna – dziedzictwo kulturowe w regionie. Aby lekcje uczynić ciekawszymi, uczniowie przynosili do szkoły przedmioty znajdowane na strychach, w piwnicach, komórkach, szufladach. Były to rzeczy codziennego niegdyś uży- tku, pamiętające czasy pradziadków. Były zni- szczone, brudne i wydawało się, że do niczego więcej już się nie przydadzą. Jednak po kilku lekcjach kolekcja urosła do sporych rozmiarów.

Zbiory Muzeum to przede wszystkim rzeczy codziennego użytku, niekiedy cenne pamiątki rodzinne, zgromadzone przez uczniów gimnazjum. Zaadaptowano pomieszczenia w podpiwniczeniu szkoły, gdzie urządzono dwie izby. W jednej z nich znajduje się drewniane łóżko nakryte ludową kapą, stary kufer, kołyska dla niemowlaka oraz mały ołtarzyk. Na ścianach wiszą obrazy z wizerunkami świętych. W części kuchennej obok pieca z lampką można zobaczyć maselnicę, garnki i żeliwne sagany. Na podłodze stoi kilka niecek, w których urabiano ciasto a zdarzało się, że w większych kąpano dzieci. Tuż obok obejrzeć możemy łopaty do chleba, beczkę do kiszenia kapusty oraz kosz wiklinowy. Niektórzy ze zwiedzających skłonni są przypuszczać, że siedzące w nim dwie kury są autentycznymi nioskami. Naprzeciw kuchni umieszczono wystawę, imitującą dawne obejście gospodarskie. Można tam zobaczyć dwa, ponad stuletnie, kosze na zboże, wykonane ze słomy i rzemienia. Obok nich stoi ul oraz narzędzia używane w gospodarstwie. Np.: świder, uprząż końska, przedwojenne przyrządy szewskie. Wszystko to znajduje się obok plecionego płotu, który pozwala wyobrazić nam sobie zwyczajne wiejskie podwórze. W drugiej z sal zgromadzono inne cenne przedmioty z tamtego okresu: kołowrotki, kijanki, żelazka. Niewątpliwą ciekawostką jest stary odbiornik radiowy, w którym częstotliwość wybiera się przez ustawienie wskaźnika na odpowiednie miasto, np.: Szczecin, Londyn, Moskwę. Wszystko to pozwala zwiedzającym wyobrazić sobie zwyczajne wiejskie życie.

Szkolne Muzeum Regionalne w Zakrzewie odwiedzają uczniowie radomskich szkół, członkowie rodzin zakrzewian, goście odwiedzający gminę. Muzeum jest wspaniałym miejscem na przeprowadzenie niezapomnianej lekcji języka polskiego czy historii. Dla zwiedzających uczniów najważniejsze jest jednak to, że eksponaty można nie tylko obejrzeć, ale również dotknąć. Te przedmioty opowiadają historię, one do nas mówią. Mają duszę tchniętą w nie przez ludzi posługujących się nimi na co dzień.

Dla zwiedzających:

Muzeum jest czynne w ciągu roku szkolnego codziennie od poniedziałku do piatku w godzinach pracy szkoły. Po wcześniejszym uzgodnieniu telefonicznym czynne jest przez cały rok.

Wstęp dla zwiedzających jest bezpłatny.

Tel 48 610-54-89